Federalne Biuro Śledcze (FBI – Federal Bureau of Investigation) to jedna ze służb specjalnych USA, której celem jest rozwiązywanie spraw, które wykraczają poza granice konkretnych stanów. Podobnie jak w przypadku CIA na mocy ustawy o dostępie do informacji (FOIA) FBI zobowiązane jest do odtajniania części ze swoich dokumentów i dzięki specjalnej stronie internetowej FBI Vault (Krypta FBI), każdy z nas może mieć do nich dostęp.
Jaki rodzaj dokumentów znajdziemy w krypcie FBI?
Dokumenty, na jakie możemy trafić, to przede wszystkim te, które mogły być przydatne lub te, które mogły być w obiegu wewnętrznym w trakcie prowadzenia śledztw przez agentów FBI. Będą to więc np. notatki na temat podejrzanych, oskarżonych, ochranianych, zamieszanych; transkrypcje z przesłuchań, raporty, notatki służbowe i inne dokumenty związane ze śledztwem, nawet te, które dane śledztwo wywołały.
Mamy tu też dokumenty związane z działalnością samego biura, więc będą to procedury i instrukcje, które powinny być przestrzegane w trakcie pracy.
Jak korzystać z czytelni dokumentów FBI?
Czytelnia znajduje się pod adresem: https://vault.fbi.gov/. Możemy w niej skorzystać z wyszukiwarki lub przeglądać gotowe katalogi archiwów. Strona nie jest zbyt nowoczesna, ale pomimo surowości spełnia swoje zadanie, a dostęp do dokumentów jest dość prosty. Dokumentów nie ma też tak wiele jak np. w czytelni CIA — z jednej strony łatwiej przeglądać, a z drugiej strony szkoda. Kolejną niedogodnością jest niedostosowanie do przeglądania na telefonach.
Wyszukiwarka w krypcie FBI
Wyszukiwarka nie ma żadnych dodatkowych opcji, ani trybu zaawansowanego. Wyszukuje głównie po tytułach, opisach i jedynie w części dokumentów jest w stanie przeszukać ich treść. Dlatego całkiem wygodnie można skorzystać też z katalogów.
Katalogi i kategorie dokumentów w czytelni CIA
Z pomocą w buszowaniu po bibliotece przychodzi nam podział na bardzo konkretne kategorie. Są wśród nich:
- Procedury polityki administracyjnej
- Antywojenne
- Personel Biura
- Prawa obywatelskie
- Antyterroryzm
- Kontrwywiad zagraniczny
- Często żądane
- Uciekinierzy
- Grupy ekstremistyczne
- Era gangsterów
- Różne
- Organizacje
- Przestępczość zorganizowana
- Wydarzenia związane z politykami
- Kultura popularna
- Korupcja publiczna
- Sąd Najwyższy
- Niewyjaśnione zjawiska
- II Wojna Światowa
- Brutalne przestępstwa
Przykłady dokumentów w czytelni CIA
Katastrofa lotu TWA 800
To 707-stronnicowy dokument zawierający zbiór badań nad katastrofą i powiązanych danych. Możemy zobaczyć, jak bardzo szczegółowo przebadano wrak, opisując bardzo dokładnie wszystkie uszkodzenia siedzeń i obrażenia pasażerów, żeby móc ponad wszelką wątpliwość określić, czy przyczyną było uszkodzenie samolotu, czy wybuch (wiele plotek mówiło o zestrzeleniu samolotu przez wojsko). [źródło]
Przesłuchanie Katherine Oppenheimer
Jeśli oglądaliście film Oppenheimer, to na pewno zapamiętaliście postać żony Roberta, która była członkinią partii komunistycznej, co zwróciło baczną uwagę służb państwowych. Dokumenty, które znajdujemy w czytelni FBI, dokładnie to potwierdzają. [źródło]
Ucieczka z Alcatraz
Zbiór dotyczący ucieczki z więzienia na wyspie Alcatraz opiewa na tysiące stron dokumentów. Śledztwo trwało od 1962 roku, kiedy ujawniono ucieczkę, aż do 1979 roku. [źródło]
Incydent w Roswell
Z notatki dowiadujemy się, że dysk, który znaleziono w Roswell miał kształt sześciokąta i był podwieszony na balonie. To jedyny dostępny dokument związany z incydentem w Roswell. [źródło] Z innych dokumentów możemy dowiedzieć się, że sześciokątne obiekty były znajdowane również w innych miejscach.
Ciekawostką jest fakt, że w 2023 r. miasto Roswell podpisało kartę partnerstwa z miastem Kozienice na Mazowszu. [źródło]
Teczki pop-kulturowo znanych osób
W zbiorach znajdziemy dokumenty związane z takimi osobami jak:
- Steve Jobs,
- Muhammad Ali,
- Jimmi Hendrix,
- Malcolm X,
- Ernest Hemingway,
- Charlie Chaplin,
- Walt Disney,
- Tupac Shakur,
- Księżna Diana,
- Rocky Marciano,
- Elvis Presley,
- Albert Einstein,
- Michael Jackson
i wielu, wielu innych.
Ograniczenia czytelni FBI
Dokumentów niestety jest bardzo mało, są zeskanowane w niskiej jakości, strona nie jest przystosowana do urządzeń mobilnych i w dodatku bardzo często po prostu nie działa. Wyszukiwarka działa głównie po tytułach.
Podsumowanie
Czytelnia FBI to świetne źródło ciekawostek, kiedy wybieramy je z gotowych już katalogów. Raczej nie powinniśmy liczyć na to, że szukając dokumentów związanych z jakąś sprawą, akurat w czytelni FBI trafimy na coś powiązanego. Eksploracja powinna odbywać się raczej w drugą stronę, to na stronie FBI możemy szukać pomysłów na interesujące nas tematy.
Wsparcie
Jeśli dzięki mnie odkrywasz coś nowego, pomyśl o wsparciu 🙂
Wsparcie dla Iskier Wiedzy — klik.
Dzięki
Piotrek Iskra 🙂
Zobacz też:
1 komentarz
Co kryje czytelnia dokumentów CIA? – Iskry Wiedzy · 5 stycznia, 2024 o 7:23 pm
[…] Czytelnia FBI […]