Federalne Biuro Śledcze (FBI – Federal Bureau of Investigation) to jedna ze służb specjalnych USA, której celem jest rozwiązywanie spraw, które wykraczają poza granice konkretnych stanów. Podobnie jak w przypadku CIA na mocy ustawy o dostępie do informacji (FOIA) FBI zobowiązane jest do odtajniania części ze swoich dokumentów i dzięki specjalnej stronie internetowej FBI Vault (Krypta FBI), każdy z nas może mieć do nich dostęp.

Jaki rodzaj dokumentów znajdziemy w krypcie FBI?

Dokumenty, na jakie możemy trafić, to przede wszystkim te, które mogły być przydatne lub te, które mogły być w obiegu wewnętrznym w trakcie prowadzenia śledztw przez agentów FBI. Będą to więc np. notatki na temat podejrzanych, oskarżonych, ochranianych, zamieszanych; transkrypcje z przesłuchań, raporty, notatki służbowe i inne dokumenty związane ze śledztwem, nawet te, które dane śledztwo wywołały.

Mamy tu też dokumenty związane z działalnością samego biura, więc będą to procedury i instrukcje, które powinny być przestrzegane w trakcie pracy.

Jak korzystać z czytelni dokumentów FBI?

Czytelnia znajduje się pod adresem: https://vault.fbi.gov/. Możemy w niej skorzystać z wyszukiwarki lub przeglądać gotowe katalogi archiwów. Strona nie jest zbyt nowoczesna, ale pomimo surowości spełnia swoje zadanie, a dostęp do dokumentów jest dość prosty. Dokumentów nie ma też tak wiele jak np. w czytelni CIA — z jednej strony łatwiej przeglądać, a z drugiej strony szkoda. Kolejną niedogodnością jest niedostosowanie do przeglądania na telefonach.

Wyszukiwarka w krypcie FBI

Wyszukiwarka nie ma żadnych dodatkowych opcji, ani trybu zaawansowanego. Wyszukuje głównie po tytułach, opisach i jedynie w części dokumentów jest w stanie przeszukać ich treść. Dlatego całkiem wygodnie można skorzystać też z katalogów.

Katalogi i kategorie dokumentów w czytelni CIA

Z pomocą w buszowaniu po bibliotece przychodzi nam podział na bardzo konkretne kategorie. Są wśród nich:

  1. Procedury polityki administracyjnej
  2. Antywojenne
  3. Personel Biura
  4. Prawa obywatelskie
  5. Antyterroryzm
  6. Kontrwywiad zagraniczny
  7. Często żądane
  8. Uciekinierzy
  9. Grupy ekstremistyczne
  10. Era gangsterów
  11. Różne
  12. Organizacje
  13. Przestępczość zorganizowana
  14. Wydarzenia związane z politykami
  15. Kultura popularna
  16. Korupcja publiczna
  17. Sąd Najwyższy
  18. Niewyjaśnione zjawiska
  19. II Wojna Światowa
  20. Brutalne przestępstwa

Przykłady dokumentów w czytelni CIA

Katastrofa lotu TWA 800

To 707-stronnicowy dokument zawierający zbiór badań nad katastrofą i powiązanych danych. Możemy zobaczyć, jak bardzo szczegółowo przebadano wrak, opisując bardzo dokładnie wszystkie uszkodzenia siedzeń i obrażenia pasażerów, żeby móc ponad wszelką wątpliwość określić, czy przyczyną było uszkodzenie samolotu, czy wybuch (wiele plotek mówiło o zestrzeleniu samolotu przez wojsko). [źródło]

Przesłuchanie Katherine Oppenheimer

Jeśli oglądaliście film Oppenheimer, to na pewno zapamiętaliście postać żony Roberta, która była członkinią partii komunistycznej, co zwróciło baczną uwagę służb państwowych. Dokumenty, które znajdujemy w czytelni FBI, dokładnie to potwierdzają. [źródło]

Ucieczka z Alcatraz

Zbiór dotyczący ucieczki z więzienia na wyspie Alcatraz opiewa na tysiące stron dokumentów. Śledztwo trwało od 1962 roku, kiedy ujawniono ucieczkę, aż do 1979 roku. [źródło]

Incydent w Roswell

Z notatki dowiadujemy się, że dysk, który znaleziono w Roswell miał kształt sześciokąta i był podwieszony na balonie. To jedyny dostępny dokument związany z incydentem w Roswell. [źródło] Z innych dokumentów możemy dowiedzieć się, że sześciokątne obiekty były znajdowane również w innych miejscach.

Ciekawostką jest fakt, że w 2023 r. miasto Roswell podpisało kartę partnerstwa z miastem Kozienice na Mazowszu. [źródło]

Teczki pop-kulturowo znanych osób

W zbiorach znajdziemy dokumenty związane z takimi osobami jak:

i wielu, wielu innych.

Ograniczenia czytelni FBI

Dokumentów niestety jest bardzo mało, są zeskanowane w niskiej jakości, strona nie jest przystosowana do urządzeń mobilnych i w dodatku bardzo często po prostu nie działa. Wyszukiwarka działa głównie po tytułach.

Podsumowanie

Czytelnia FBI to świetne źródło ciekawostek, kiedy wybieramy je z gotowych już katalogów. Raczej nie powinniśmy liczyć na to, że szukając dokumentów związanych z jakąś sprawą, akurat w czytelni FBI trafimy na coś powiązanego. Eksploracja powinna odbywać się raczej w drugą stronę, to na stronie FBI możemy szukać pomysłów na interesujące nas tematy.

Wsparcie

Jeśli dzięki mnie odkrywasz coś nowego, pomyśl o wsparciu 🙂

Wsparcie dla Iskier Wiedzy — klik.

Dzięki
Piotrek Iskra 🙂

Zobacz też:


iskier

Cześć, jestem Iskier! Piszę te teksty w nadziei, że uda mi się założyć firmę, która się z tego utrzyma. Na razie zbieram fundusze, więc jeśli tylko masz ochotę wesprzeć to szlachetne przedsięwzięcie, gorąco zachęcam! :D

1 komentarz

Co kryje czytelnia dokumentów CIA? – Iskry Wiedzy · 5 stycznia, 2024 o 7:23 pm

[…] Czytelnia FBI […]

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *