NAC, czyli Narodowe Archiwum Cyfrowe rozwija serwis Szukaj w Archiwach, który integruje wiele różnych zbiorów danych z archiwów państwowych. Możliwości tego portalu to zasługa Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej — „ZoSIA„. Znajdziemy tu też dane z Programu Rejestracji Akt Metrykalnych i Stanu Cywilnego — „PRADZIAD„.

Co znajdziemy w serwisie Szukaj w Archiwach?

Znajdziemy tu wszystko to, co trafiało do archiwów państwowych, czyli wiele skanów dokumentów, map, czasopism, publikacji, ulotek, plakatów itd. oraz ogromny zbiór fotografii. Archiwum jest niezwykle przyjaznym źródłem jeśli chodzi o zdjęcia, ponieważ są one zeskanowane w niezwykle wysokiej jakości i pozwalają na dalszą obróbkę.

Znajdziemy tu też filmy i nagrania dźwiękowe.

Wyszukiwarka akt metrykalnych

W serwisie możemy też odnaleźć dokumenty dotyczące naszych rodzin i przodków. W tym celu można skorzystać z wyszukiwarki akt metrykalnych. Znajdują się w niej dokumenty starsze niż 80-100 lat. Te młodsze znajdują się w urzędach stanu cywilnego.

Przykłady zasobów

Fotografie z wybuchu prochowni w Witkowicach 1927 r.

Zbiór parudziesięciu fotografii z tego wydarzenia pomógł w napisaniu i zilustrowaniu artykułu 37 sekund, które dosłownie wstrząsnęły Krakowem.

Ze zbioru: Brzegi morza.
Ze zbioru: Powszechny spis ludności 1931 r.
Ze zbioru: Zakopane – 1959r.

Ograniczenia

Zbiory, o których mówimy to prawdopodobnie najlepsze krajowe zbiory, z jakimi można pracować. Jest ich niesamowicie dużo i są zarchiwizowane w doskonałej jakości. Mimo to trafiamy na ograniczenia. Niektóre ze zbiorów nie są opisane lub są opisane nie do końca poprawnie, dlatego nie zawsze wyskoczą nam po wpisaniu naszego hasła wyszukiwania. Te sytuacje zdarzają się mimo wszystko rzadko.

Wyszukiwarka też nie zawsze działa, więc czasem poszukiwania trzeba odłożyć na kolejny dzień.


iskier

Cześć, jestem Iskier! Piszę te teksty w nadziei, że uda mi się założyć firmę, która się z tego utrzyma. Na razie zbieram fundusze, więc jeśli tylko masz ochotę wesprzeć to szlachetne przedsięwzięcie, gorąco zachęcam! :D