Link do oryginalnego artykułu

Zdjęcia

Po niemal stu latach mamy możliwość dostępu do zdjęć w naprawdę niezwykłej jakości dzięki pracy NAC – Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Wojewoda Ludwik Darowski (o lasce) ogląda straty — około dwie godziny po wybuchu. Z relacji reportera wiemy, że Wojewoda docierał na miejsce w trakcie ostatniego silnego wybuchu, a wybuch ten miał miejsce około 11:45.
Zniszczenia pierwszego magazynu — tego, w którym znajdowało się około 40 ton prochu bezdymnego.
Drugi magazyn w trakcie akcji gaśniczej. W drugim magazynie znajdowało się m.in. 6 ton kwasu pikrynowego w beczkach. Beczki, które nie zostały zdetonowane, odciągnęła załoga prochowni.
Drugi magazyn w trakcie akcji gaśniczej.
Dogaszanie drugiego magazynu.
Koniec akcji gaśniczej drugiego magazynu, szeroki plan.
Wał okalający fort i widoczne porozrzucane zgliszcza.
Zewnętrzna część wału okalającego prochownię Witkowice
Brama wjazdowa do prochowni. W tle zniszczone budynki.
Prawdopodobnie most na Białusze [zobacz w Google Street View]. Po prawej stronie wóz strażacki nabierający wody. Na pierwszym planie widać rozmiękłą nawierzchnię drogi po ulewach poprzedniej nocy. Fort Witkowice znajduje się kilkadziesiąt metrów za plecami reportera.
Okolice prochowni — widok w nieustalonym kierunku. Na środkowym planie widzimy biały ambulans. Nieco po lewej stronie zabudowania pozbawione pokrycia dachu.
Baraki ośrodka jagliczego w Witkowicach.
Baraki ośrodka jagliczego w Witkowicach.
Baraki ośrodka jagliczego w Witkowicach. Zniszczenia wewnątrz sal.
Zniszczona stodoła ze zwierzętami gospodarskimi w środku
Rodzina przed zniszczonym domem. Tej nocy będą musieli poradzić sobie z ulewą.
Dom murowany z drewnianą przybudową z zerwanym pokryciem dachu i uszkodzonymi ścianami.
Żołnierze stojący przy wartowni w Witkowicach.
Uszkodzenia budynków w Witkowicach. Dachy kryte strzechą i ludowymi metodami lepiej radziły sobie z uderzeniem fali wybuchu, jednak ponieważ nie rozpadały się na kawałki (tak jak dachówki podrywane pędem powietrza), to przekazywały większą siłę na konstrukcję budynków, co prowadziło do uszkodzeń takich jak widoczne na zdjęciu.
Ochronka na drodze z Prądnika do Zielonek. Na zdjęciu widać wybite szyby i zerwane dachówki.
Uszkodzony budynek drewniany w Witkowicach.
Uszkodzony budynek murowany w Witkowicach.
Kapral Jan Nierząd i Jan Liber hospitalizowani po katastrofie. Na tabliczce Nierząda widnieje napis „rozpoznanie: zranienie obu ócz. Do operacji”.
Odprowadzenie trumny Józefa Wawry.
Pogrzeb kanoniera Józefa Wawry
Dekoracja rodziców kanoniera Wawry. Uroczystość odbyła się w obecności marszałka Ludwika Francheta d`Esperey.
Kapral Jan Nierząd po udanej operacji i rekonwalescencji. Informacja o odzyskaniu przez niego wzroku była podawana w dziennikach w całym kraju.
Generał Stanisław Wróblewski dekoruje kaprala Jana Nierząda i kanonierów Kołorusa, Kreisa, Pęgla i Wolnego. Żołnierze ci byli załogą fortu na warcie w chwili wybuchu.

Mapa

Prochownia Witkowice na mapach Google.
Mapy Google. Widok na zakład jagliczy w Witkowicach w okolicach 2021 r. W tle widać teren prochowni. W poprzednich latach ośrodek był opuszczony, obecnie znajduje się w rękach nowego inwestora, który zamierza go odnowić i stworzyć tu centrum opieki nad seniorami [źródło].
Mapa współczesna. Okrąg o promieniu 13 km — przybliżony obszar notowanych zniszczeń po wybuchu. Podmuch otwierający okna i drzwi był odczuwalny w promieniu 17 km.

Zdjęcie o niepewnym znaczeniu — być może zatrzymany podejrzany

Zdjęcie znajduje się w zbiorze zdjęć dotyczących eksplozji w Witkowicach i opisane jest jako zwłoki drugiej z ofiar, jednak z oficjalnego przekazu wiemy, że drugiej ofiary nie było. Odpowiedzią na tę zagadkę może być konkretna informacja podawana w dziennikach niedługo po katastrofie, że w okolicy prochowni zatrzymano dwie osoby pod podejrzeniem sabotażu. Osoba znajdująca się na zdjęciu ma związane nogi i ręce za plecami, co może prowadzić nas do wniosku, że to jedna z zatrzymanych osób.

Z innych opisów wiemy, że Jan Nierząd pisał swój list przy biurku w towarzystwie dwóch kolegów na pryczach. Powyższe zdjęcie wygląda, jakby mogło przedstawiać to właśnie miejsce.

Kanonier Józef Wawro – ciało po odkryciu

Nie umieszczam w tym wpisie zdjęć zwłok. Fotografie w wysokiej jakości można obejrzeć w tym miejscu: Narodowe Archiwum Cyfrowe.


Przeczytaj główny wpis

Zdjęcia ilustrują artykuł dotyczący wybuchu w prochowni w Witkowicach. Jeśli jeszcze go nie czytałaś/eś, kliknij tutaj – LINK.


Źródła dodatkowe

Pełna lista źródeł – klik.


Wesprzyj Iskiera

Jeśli uważasz, że zrobiłem dobrą robotę, przekazując Ci wiedzę na temat tego wydarzenia, zastanów się nad wsparciem – klik. Nawet parę złotych to będzie dla mnie wielka nagroda za kilkadziesiąt godzin pracy nad tym materiałem.

Dzięki wielkie i pozdrawiam serdecznie!
Piotrek Iskra


iskier

Cześć, jestem Iskier! Piszę te teksty w nadziei, że uda mi się założyć firmę, która się z tego utrzyma. Na razie zbieram fundusze, więc jeśli tylko masz ochotę wesprzeć to szlachetne przedsięwzięcie, gorąco zachęcam! :D

2 komentarze

37 sekund, które dosłownie wstrząsnęły Krakowem – Iskry Wiedzy · 11 grudnia, 2023 o 12:23 am

[…] Obejrzyj autentyczne zdjęcia z tego wydarzenia i materiały dodatkowe – kliknij aby przejść do zdjęć. […]

Eksplozja prochowni w Witkowicach k. Krakowa 1927 r. – Iskry Wiedzy · 11 grudnia, 2023 o 2:09 pm

[…] Obejrzyj autentyczne zdjęcia z tego wydarzenia i materiały dodatkowe – kliknij aby przejść do zdjęć […]

Możliwość komentowania została wyłączona.